Zastávka "Lesní"

Zastávka "Lesní" - příroda ničit se nesmí!

K vytvoření tohoto programu nás přímo vybízí umístění naší mateřské školy, která leží na okraji městského lesoparku a její zahrada je tedy značně rozlehlá a je částečně zalesněna.

Máme ideální podmínky pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu a umožňujeme tak dětem získání dílčích dovedností, hodnot a postojů ve všech oblastech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o program, do kterého jsou zapojeny všechny třídy, jsou jeho součástí společné akce na zahradě, příp. v okolí školy nebo za nepříznivého počasí ve vnitřních prostorách školy.

Pro děti v rámci těchto akcí připravujeme úkoly propojené ústředním tématem, jejichž plnění napomáhá rozvoji v různých oblastech, k interakci a komunikaci mezi dětmi i dospělými.

Celoškolní akce v rámci EVVO pořádané v minulých školních letech:

- Den stromů, Den Země, Den vody, velikonoční zvyklosti a tradice, vánoční zvyklosti a tradice, zvyky spojené s filipojakubskou nocí „čarodějnice“, vynášení Morany, obchůzka tří králů, odemykání jara, lampionové procházky, atd.

V rámci vzdělávací nabídky činností děti samy hrabou, plejí, sází rostliny. O „svou zahrádku“ pak v průběhu roku pečují a pozorují a sklízí plody své práce, jako jsou např. rajčátka a bylinky z ošetřovaných záhonků.

Každá třída má na zahradě prostor, o který pečuje a může realizovat zejména níže uvedené vybrané činnosti.

Vymezené prostory:

Jablíčko – zahrada A, vyvýšený záhon, záhon z tvarovek (kulatý)

Kytička – zahrada A, vyvýšený záhon, záhon pod okny třídy Kytička

Domeček – zahrada C, vyvýšený záhon

Beruška – záhon pod okny třídy Beruška

Žabička – záhon pod okny třídy Beruška

Lištička – záhon pod okny třídy Beruška

Sluníčko – ohraničený záhon s jehličnany před vstupem do budovy C + sezónní výzdoba

Uvedené činnosti jsou pouze z oblasti Člověk a svět, avšak při společné práci se děti učí dalším dovednostem z jiných oblastí.

• praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a materiály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)
  • smysluplné činnosti přispívající k péči o životní prostředí a okolní krajinu, pracovní činnosti, pěstitelské a chovatelské činnosti, činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu a blízké okolí
  • přirozené i zprostředkované poznávání přírodního okolí, sledování rozmanitostí a změn v přírodě (příroda živá i neživá, přírodní jevy a děje, rostliny, živočichové, krajina a její ráz, podnebí, počasí, ovzduší, roční období)
  • ekologicky motivované hrové aktivity (ekohry)
  • hry a praktické činnosti uvádějící dítě do světa lidí, jejich občanského života a práce (využívání praktických ukázek z okolí dítěte, tematické hry seznamující dítě s různými druhy zaměstnání, řemesel a povolání, s různými pracovními činnostmi a pracovními předměty, praktická manipulace s některými pomůckami a nástroji, provádění jednoduchých pracovních úkonů a činností apod.)
  • praktické užívání technických přístrojů, hraček a dalších předmětů a pomůcek, se kterými se dítě běžně setkává

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. skoro jasno 23/9 °C