Leden v Kytičce

pták v zimě

Po vánočních prázdninách a oslavách začátku nového roku jsme se opět všichni sešli v naší třídě.

Adaptační program využily dvě nově nastupující děti. Jejich období zvykání bylo dosti plačtivé, ale společně s ostatními dětmi začínají zvládat čas strávený ve školce. Spolupráce s rodiči je na dobré úrovni.

Po období Tří králů jsme se s tématem Sněhuláci a tučňáci naplno věnovali období zimy. Obsahem lednového tématu byly nabídky činností spojené se životem zvířat a ptáků v zimě u nás i jinde ve světě, se sportováním a bezpečností při něm. K rozvoji pohybu přispívalo každodenní cvičení a hry, činnosti v tělocvičně s využitím připravených drah a nářadí, využívání a hry s náčiním, masážní i balanční pomůcky, překážkové dráhy. Děti bavily pohybové hry, improvizace s hudbou, každodenní přirozený pobyt venku. Téměř všechny děti se již umí správně oblékat nebo se v samostatnosti hodně zdokonalují. Samozřejmostí bylo připomínání pravidel bezpečnosti a ochranných pomůcek při zimních sportech. Zimní počasí si s námi pohrávalo svými výkyvy, ale zimní radovánky na sněhu si děti dost užívaly. Ke konci ledna jsme se společně s ostatními třídami začali zapojovat do pobytu v pečecké sportovní hale.

S tématem zimy souvisely a navazovaly na sebe didaktické, výtvarné a pracovní činnosti k rozvoji grafomotoriky, kdy se děti seznamovaly nebo prohlubovaly svoje zkušenosti s technikami a materiály, např. techniky frotáž, tisk z výšky, otisk, vystřihování, nalepování, mačkání alobalu, práce s vlnou, využití měkkých výtvarných materiálů. Děti zajímalo kreslení do krupice, na tabuli,  kreslení vestoje, prostorové výrobky. Celkově byly rozvíjeny a vedeny k estetickému cítění, svoje dílka si samy hodnotily a vyjadřovaly se k nim. Radost jim přinášela zimní výzdoba třídy i školky.

Artikulační a hudební dovednosti jako zpěv, rytmizace, deklamace, dechová cvičení a hry, zpěv na zvukomalebné slabiky, hudební pozdrav, hra na hudební nástroje, hra na tělo, byly naplňovány denně a přinášely dětem radost z nových písní, básní a různých dovedností. Pro rodiče budoucích prvňáčků se uskutečnily konzultační hodiny, podle potřeb komunikujeme i s ostatními rodiči.

Leden rychle utekl a my už se těšíme na blížící se období veselic a karnevalů.

Datum vložení: 27. 2. 2024 9:06
Datum poslední aktualizace: 27. 2. 2024 9:09

dnes, pátek 3. 5. 2024
zataženo 17 °C 12 °C