Prosinec v Lištičce

pernikova chaloupka

Jak se v Lištičce čekalo na Ježíška

Prosinec nám rychle utíkal. Děti se moc těšily. Nazdobili jsme společně stromeček, naučili jsme se koledy, vyráběli jsme vánoční dekorace, seznamovali jsme se s vánočními zvyky.  Zpívali jsme koledy, vybarvovali jsme si vánoční omalovánky, poslouchali jsme vánoční písničky. Atmosféru nám dotvářela světýlka na oknech i na vánočním stromečku.  Přišel k nám i Mikuláš se svou družinou. Čerta s velkým pytlem, který chrastil silným řetězem, nechal stát mezi dveřmi. Dětem rozdal dárečky jen anděl s Mikulášem. Máme v Lištičce totiž samé hodné děti. A ty, které někdy zazlobí, slíbily čertovi, že už budou vždycky jen hodné.

Četli jsme si z knihy Ježíšek mimo jiné i o tom, jak Ježíšek kouká na všechny děti kouzelným kukátkem prostrčeným mezi mráčky. Povídali jsme si o čertovi, andílkovi a Mikulášovi. Také jsme je nakreslili a naučili jsme se o čertíkovi básničku. Dozvěděli jsme se také, kdo naděluje dětem v cizích zemích, že o adventu nechodil dříve jen Mikuláš, ale i Lucky a Perchty a jaké zvyky se prováděly na Štědrý den. Také nám paní učitelka četla příběh o Pražském Jezulátku.

Řešili jsme zábavné úkoly. Zdobili jsme papírové perníčky, vyprávěli i četli jsme si pohádku O perníkové chaloupce. Loupali jsme perníčky jako Jeníček a Mařenka. Vyrobili jsme společně krásnou perníkovou chaloupku z velké krabice. Máme ji vystavenou na chodbě, kdyby k nám náhodou někdy zabloudil Jeníček s Mařenkou.

Naučili jsme se pracovat s raznicí, razili jsme papírové vločky, které jsme nalepovali při výrobě vánočního přáníčka pro rodiče. Každý den jsme rozbalovali pytlíček v adventním kalendáři a hledali jsme dárečky a sladké dobroty.

Vyráběli jsme drobné dárečky a soutěžní vánoční stromeček pro vánoční minijarmark. V soutěži jsme se umístili na krásném pátém místě.

V posledním týdnu jsme si vyzkoušeli vánoční obyčeje a čekání na Vánoce nám rychle uteklo.

Datum vložení: 22. 12. 2022 7:55
Datum poslední aktualizace: 22. 12. 2022 7:57

dnes, sobota 28. 1. 2023
oblačno 1 °C -5 °C