Září v Kytičce

Dozvíte se, co všechno jsme zažili v září ve třídě Kytička

Nový školní rok začal ve středu, 1. září 2021. Děti se sešly téměř všechny.  Po dlouhé době prázdnin jsme se na sebe moc těšili.

První dny v mateřské škole byly seznamovací. S paní učitelkami, s kamarády, s prostředím třídy Kytička. Ale také se svojí značkou, obrázkem, který děti bude provázet při pobytu ve školce. Děti provázel malý medvídek Míša, říkanky, písničky a pohádky.

Většina dětí přišla do školky zvesela, děti nově příchozí trošku poplakávaly. Odloučení od maminky pro ně bylo novou situací. Několik rodin využilo pro své dítě připravený adaptační program. Vytvořením zajímavého programu se paní učitelky snažily, aby se dětem ve školce líbilo a pobyt ve školce rychle utíkal. Čas děti trávily většinou různorodými hrami. Bavilo je cvičení, výtvarné tvoření, zpívání a pobyt venku. Také jsme se učili společně stolovat. Sedět a jíst u stolu děti zvládají bez obtíží. Zvládají si i natočit pití v průběhu dne podle své potřeby. Pro děti nebylo vůbec problémem samostatně si namazat na chlebík pomazánku. Na páteční tzv. mazací dny se děti vždy moc těší. Do žádného z jídel děti nenutíme, snažíme se je však motivovat alespoň k jeho ochutnání. Děti mají ve třídě možnost ohodnotit, jak jim chutnalo, přiložením kolíčku k příslušnému smajlíku. Společně s dětmi si o jídle povídáme a sdělujeme si co nám chutná ve školce nebo od maminky.

V průběhu září jsme se společně učili různé způsoby komunikace, vzájemně se poznávat a projevovat, hezky se oslovovat. Děti postupně zvládaly odloučení od rodičů, seznamovaly se s pravidly chování ve třídě, hledaly si nové kamarády, a to nejen v naší třídě, ale i ze třídy Jablíčko a to nejvíce na školní zahradě. Společně jsme se také věnovali pravidlům bezpečného pohybu ve skupině dětí, při hrách ve třídě i venku, při cvičení, při hygieně v umývárně, v šatně i tělocvičně.

Na pobyt venku se ke konci měsíce již děti zvládají převlékat jen s malou dopomocí a postarat se o své věci, postupně se je učí ukládat ve své přihrádce v šatně.

Děti s povinnou předškolní docházkou dostaly penál s pastelkami, se kterým průběžně pracují při činnostech k rozvoji grafomotorických dovedností. Děti zajímala i práce na integrované tabuli.

Naše třídní mašinka se také projížděla mateřskou školou, nahlédla s dětmi do kuchyně, prostor dalších tříd, poznala s dětmi i zahradu a všechna její zákoutí s hracími prvky, které si děti také vyzkoušely překonávat. K rozvoji pohybových dovedností dětí jsme ale také využívali naši školní tělocvičnu. V průběhu září jsme se také vydávali na vycházky do blízkého okolí a navštívili jsme pečeckou Sokolovnu, kde si děti užily připravený sportovní program.

V průběhu podzimu plánujeme společné třídní setkání – Domácí podzimní dílničku a Hravé odpoledne.

Komunikace s rodiči je vstřícná, snažíme se o navázání vztahu spolupráce a důvěry.

Datum vložení: 5. 10. 2021 13:30
Datum poslední aktualizace: 5. 10. 2021 13:34