Květen v Berušce

papírový strom

Máme za sebou předposlední měsíc v tomto školním roce. Měsíc lásky jsme využili k povídání si o našich maminkách a rodinách, zavítali jsme i do hmyzích rodin a navštívili jsme kamarády po celém světě.

Maminka – v tomto týdnu jsme si povídali o našich milovaných maminkách. Kamarádům jsme svoji maminku představili – pověděli jsme, jak se jmenuje, co ráda dělá ve volném čase a s čím jí doma pomáháme = všechny děti pomáhají doma se vším J maminku jsme také nakreslili. K nedělnímu svátku všech maminek děti vyráběly ze samotvrdnoucí hmoty svícínek na čajovou svíčku ve tvaru srdíčka.

Moje rodina – s dětmi jsme si povídali o jednotlivých členech rodiny a rolích, které v ní zastávají. Vysvětlovali jsme si rodinné vazby a vztahy. Zařadili jsme činnosti, hry a dramatizace, díky kterým jsme rozvíjeli představivost, myšlení a schopnost vcítit se do různých rodinných situací. Tyto pocity a emoce jsme si zkoušeli vyjádřit a popsat. Hlavním cílem bylo předat dětem pochopení toho, že rodina by měla být důležitou oporou, kde nacházíme lásku, bezpečí a vzájemnou podporu.

Život v trávě – v tomto týdnu jsme zavítali na louku, kde jsme hledali motýli, včeličky, berušky, mravence a spoustu dalších broučků. Při ranním hraní děti využily stavebnice a deky ke stavbě mraveniště. Během cvičení jsme se na broučky měnili a protahovali jsme si křidélka, sosáčky a tykadla. Pomocí obrázků jsme si ukázali, jak přichází beruška, včelka a mravenec na svět a pomocí našich těl jsme si jejich vývoj vyzkoušeli. Využili jsme také spoustu aktivit u stolečků – zavírali jsme hmyz do sklenic (přiřazování brouků k jejich stínu); počítali jsme berušce puntíky (poznávání čísel a přiřazování správného počtu); zkoumali jsme hmyz pod lupou (prosvícení papírové lupy baterkou). Do činností jsme zařazovali i zpěv nové písničky. Na školní zahradu jsme se vypravili jako průzkumníci, kdy jsme využili lupy k pozorování přírody – zkoumali jsme vše, co se dalo – pyl v sedmikráskách a pampeliškách, ploštice na pařezu, mravence v trávě, jehličí, semínka v šiškách.

Oslava Dne Dětí – tento týden jsme oslavovali mezinárodní Den dětí a přátelství! Poznávali jsme kamarády z jiných koutů světa. Povídali jsme si o lidských vlastnostech a o tom, jaké vlastnosti by měl mít náš kamarád. Když jsme přátelé, znamená to, že se máme rádi, navzájem si nasloucháme, respektujeme se a dokážeme si pomáhat. Skuteční přátelé se přijímají takoví, jací jsou, i když jsou v něčem odlišní nebo zvláštní - někdo má jinou barvu pleti, mluví cizím jazykem, nosí neobvyklé oblečení či slaví svátky jiným způsobem. To ale neznamená, že bychom se k někomu měli chovat špatně jen proto, že je v něčem jiný než my. Na konci tohoto týdne si pro nás paní učitelky připravily krásné překvapení - představení „Červená Karkulka“ a děti dostaly nanuky.

Datum vložení: 7. 6. 2024 16:42
Datum poslední aktualizace: 7. 6. 2024 16:42

dnes, úterý 18. 6. 2024
středa 19. 6. oblačno 31/18 °C