Duben v Berušce

model zubu - stoličky

Další měsíc je za námi. S ohledem na slunečné počasí, jsme se snažili trávit spoustu času venku na zahradě. Využívali jsme všechny herní prvky, vrtali jsme se v kamínkách a sjížděli jsme skluzavku.

Kniha je můj kamarád – duben, měsíc dětské knihy. Zaměřili jsme se na rozvíjení dětské kreativity, fantazie, čtenářské pregramotnosti a snažili jsme se v dětech podpořit kladný vztah ke knihám. Knihu jsme si představili jako věrného kamaráda, průvodce dobrodružstvím a studnici zábavy i poučení. Prohlíželi jsme si encyklopedie, pohádkové knihy, kuchařky, leporela. Pomocí smyslů jsme poznávali rozdíly mezi starou a novou knihou. Vysvětlovali jsme si pojmy jako knihkupectví, knihovna. Na knihovnu jsme si i společně zahráli a připomněli jsme si, jak se s knihou zachází a čím ji můžeme poškodit. Dozvěděli jsme se z čeho, a jak se kniha vyrábí, kdo je to spisovatel a ilustrátor. Děti si také mohly přinést oblíbenou knížku z domova, kterou si prohlížely s kamarády a četly se z nich pohádky k odpočinku.

Jaro na dvorku – druhý týden jsme se tematicky naladili na domácí a hospodářská zvířata. S dětmi jsme si povídali, jaký máme ze zvířat užitek, během cvičení jsme si na nejrůznější zvířátka zahráli. Snažili jsme se vzájemně spolupracovat a domlouvat při stavbě statku a ohrádek pro zvířata, listovali jsme v knížkách a vyhledávali tematicky zaměřené obrázky. Nezapomněli jsme si pomocí obrázků připomenout zvířecí rodiny – samec + samice + mládě – u některých slovních spojení jsme se nasmáli – kůň + konice + kůňátka J během zpívání jsme si natrénovali zvířecí řeč.

Preventivní program ústní hygieny – ve školce nás navštívila zubní instrumentářka, se kterou jsme si nejen pověděli, ale i názorně předvedli, jak máme pečovat o své zoubky, aby byly zdravé a krásné.

Práce na zahrádce – tento týden jsme si povídali, jak připravujeme zahrádku na jaro. Poznávali jsme zahradní nářadí a náčiní. Pracovali jsme s obrazovým materiálem, činnosti jsme vyjadřovali pohybem – okopávání záhonku, pletí, hrabání. Třídili jsme ovoce a zeleninu. K upevnění a procvičení svých znalostí jsme také použili krátké zábavné vzdělávací video. Společně jsme si vyrobili jarní záhonek. Ukazovali jsme si vývoj zeleniny od semínka, co potřebuje zelenina k růstu, čím jí přispíváme a jak o ni pečujeme. Tento týden byl obohacující nejen po stránce získávání nových znalostí, ale také v rozvoji vztahu k přírodě, její ochraně a udržitelnému životnímu stylu.

Čistá planeta – tento týden jsme zahájili oslavou Dne Země – pověděli jsme si, jak se správně staráme o prostředí kolem sebe, a proč je to pro naši planetu Zemi důležité. Připomněli jsme si, jak správně třídíme odpad – co patří do jakého kontejneru, Během pobytu venku jsme se vybavili hráběmi, kolečkem a lopatami a uklidili jsme si na naší školní zahradě.

Rej čarodějnic – nejdříve jsme si s dětmi vysvětlili a přiblížili tradici pálení čarodějnic – naši tradiční lidovou zvyklost. Co tato tradice znamenala v minulosti a jak se slaví dnes. Nezapomněli jsme si popovídat i o bezpečnosti při takovýchto akcích. Popisovali jsme si, co potřebuje správná čarodějnice. Zapojili jsme svou fantazii a představivost jak při výtvarných činnostech, tak při pohybových hrách. V úterý nás čekala čarodějnická stezka. Díky krásným kostýmům jsme se všichni přeměnili na čarodějnice a čaroděje a vydali jsme se plnit záludné úkoly. Společnými silami děti všechny úkoly zvládly a dočkaly se tak tajemné odměny. Dále jsme si vyzkoušeli při pokusu namíchat pořádný čarodějnický lektvar z různých přísad a ingrediencí. S dětmi jsme si tento týden zařádili a moc jsme si to užili!

Datum vložení: 9. 5. 2024 13:31
Datum poslední aktualizace: 9. 5. 2024 13:32

dnes, sobota 25. 5. 2024
neděle 26. 5. slabý déšť 24/12 °C