Zastávka "Lesní" - příroda ničit se nesmí!

K vytvoření tohoto programu nás přímo vybízí umístění naší mateřské školy, která leží na okraji městského lesoparku a její zahrada je tedy značně rozlehlá a je částečně zalesněna.

Máme ideální podmínky pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu a umožňujeme tak dětem získání dílčích dovedností, hodnot a postojů ve všech oblastech.

• Dítě a jeho tělo

• překonávání překážek s pohybovým vyžitím ve volném prostoru (na zahradě)

• využívání smyslů při vnímání přírody

• vědomé přizpůsobení se podmínkám terénu a počasí

• správné oblékání

• uvědomění si, co je zdravé a co ne, co je bezpečné a co ne

• uvědomění si reakce vlastního těla (zadýchání se, tlukot srdce)

• rozeznávání zvuků, barev, tvarů

• manipulace s různými přírodninami

• Dítě a jeho psychika

• popisování smyslových vjemů, zážitků, pocitů

• popisování pozorovaného děje, formulace otázek

• při spolupráci ve skupině schopnost domluvit se, vymyslet strategii

• rozšiřování slovní zásoby o nové pojmy a názvy živočichů, mláďat, rostlin, počasí apod.

• přirozená komunikace při volné hře venku

• využití přírodnin k výtvarnému, hudebnímu, pohybovému vyjádření estetických zážitků

• prohlížení encyklopedií a atlasů o přírodě

• vyprávění, kdy vypravěčem může být zvíře, kámen, strom (vcítění se do vyprávějícího)

• přirovnání k živočichům nebo rostlinám a hledání společných rysů a vlastností (skáče jako srna, mlčí jako ryba, má sluch jako rys apod.)

• Dítě a ten druhý

• hraní her v přírodním prostředí k posílení vztahů mezi dětmi i jejich vztahu k prostředí

• rozvoj prosociálních vztahů (neutíkat pomalejším, pomoci něco nést, pozdravit známé kolemjdoucí)

• posilování ohleduplného chování (nešermovat klacky, neházet kameny, neplašit zvěř, nešlapat na broučky)

• respekt k pomalým a méně obratným kamarádům

• dramatizace her a situací s vyžitím personifikace zvířátek, které budou pomáhat řešit mezilidské vztahy

• Dítě a společnost

• rozvoj společenského soužití a spolupráce (např. setkání s myslivcem)

• vytváření aktivního postoje ke světu (vadí nám nepořádek kolem, co mohu udělat, aby tu nebyl?)

• poznávání jiných kultur (např. přes národní stromy či zvířata)

• četbou o kulturách přírodních národů nebo prohlížením encyklopedií a atlasů se děti dozvědí o exotických zemích a jejich přírodě

• hledání motivů přírody v lidové písni (např. kolik je písní o vodě)

• Dítě a svět

• vytvoření kladného vztahu k okolí školky, zahradě, parku, lesu

• stavba domečků, přehrad, zahrádek z přírodního materiálu

• sledování proměn přírody v různých ročních obdobích

• zjištění, že se roční období opakují a je nutné se na ně připravit

Vzhledem k tomu, že se jedná o program, do kterého jsou zapojeny všechny třídy, jsou jeho součástí společné akce na zahradě, příp. ve vnitřních prostorách školy nebo v okolí školy.

Pro děti v rámci těchto akcí připravujeme úkoly propojené ústředním tématem, jejichž plnění napomáhá rozvoji v různých oblastech, k interakci a komunikaci mezi dětmi i dospělými.

Celoškolní akce v rámci EVVO pořádané v minulých školních letech:

- Den stromů, Den Země, Den vody, Den zvířat, Den bez aut